تبلیغات
دنیای کامپیوتر
 

 دنیای کامپیوتر

<p align ="center"> scrollamount="7" scrolldelay="70"behavior="scroll"width"420">

با عرض سلام و تشکر از حسن سلیقه شما برای انتخاب و دیدن از Computer-World20

             منوی اصلی

صفحه نخست
پست الکترونیک

E_mail وبلاگ

تعداد موضوعات سایت

 عمومی( 7) بازی( 5) دانستنیها( 12) موبایل( 10) بازار دنیای کامپیوتر( 5) ریجستری و ترفند( 4) راهنمای خرید کامپیوتر( 4) هک و کرک( 5) بنیانگذاران( 5) دانلود نرم افزار( 5) اخبار دنیای کامپیوتر( 10)


 pcyoungboy (76)

آرشیو ماهانه

اردیبهشت 1388 (3)
فروردین 1388 (21)
اسفند 1387 (25)
بهمن 1387 (41)
دی 1387 (2)
آذر 1387 (10)
آبان 1387 (12)
مهر 1387 (15)
شهریور 1387 (4)
مرداد 1387 (4)
تیر 1387 (4)
خرداد 1387 (4)
اردیبهشت 1387 (2)
فروردین 1387 (4)
اسفند 1386 (3)
بهمن 1386 (3)
دی 1386 (3)
آذر 1386 (1)
آبان 1386 (2)
مهر 1386 (3)

آمار وبلاگ


رتبه ما در گوگل
 

  منوی مدیران

را به صفحات مورد علاقه خود اضافه کنید Computer-World20 alirezaxboy18@gmail.com MANSOUR.Computerworld@gmail.com را صفحه خانگی خود کنید Computer-World20

پیغام مدیران: با عرض سلام و خسته نباشید به شما دوست عزیز. از اینكه به computer-world20سر زدید متشكریم. لطفا نظرات سازنده خود را برای هر چه بهتر شدن سایت به اطلاع مدیریت برسانید.

  جستجو گر سایت

 

عضویت در سایت

با وارد کردن پست الکترونیکی خود می توانید از به روز شدن وبلاگ با خبر شوید...

تبادل لوگو

دنیای کامپیوتر


لوگوی دوستان

   
    گرافیک کامپیوتری
1387/12/7    موضوع :    نظر شما ()
|کلیک کنید|

گرافیک کامپیوتری

اگرچه هزاران فرمت فایل گرافیك موجود است، اما مرورگرهای وب تنها تعداد كمی از آنها را پشتیبانی می‌كنند. این مقاله فرمت‌های مختلف فایل گرافیك قابل دسترس و زمان كاربردشان را شرح می‌دهد.

كلید واژه:

فرمت گرافیكی، گرافیك، وب، وب‌سایت، فشردگی، شفافیت، تنیدگی، بارگذاری تدریجی Photographic Expert Group, Graphic Interchange Format, Portable Network Graphic, transparency, compression, Interlacing, progressive loading, PNG, GIF

فرمت‌های فایل گرافیك پشتیبانی شده توسط اكثر مرورگرهای وب شامل GIF (Graphic Interchange Format) ، JPEG (Photographic Expert Group) ،[1]PNG (Portable Network Graphic) و گرافیك‌های برداری(Vector) هستند. بعضی از مشخصه‌های فایل گرافیك عبارت‌اند از:

گرافیک کامپیوتری

اگرچه هزاران فرمت فایل گرافیك موجود است، اما مرورگرهای وب تنها تعداد كمی از آنها را پشتیبانی می‌كنند. این مقاله فرمت‌های مختلف فایل گرافیك قابل دسترس و زمان كاربردشان را شرح می‌دهد.

كلید واژه:

فرمت گرافیكی، گرافیك، وب، وب‌سایت، فشردگی، شفافیت، تنیدگی، بارگذاری تدریجی Photographic Expert Group, Graphic Interchange Format, Portable Network Graphic, transparency, compression, Interlacing, progressive loading, PNG, GIF

فرمت‌های فایل گرافیك پشتیبانی شده توسط اكثر مرورگرهای وب شامل GIF (Graphic Interchange Format) ، JPEG (Photographic Expert Group) ،[1]PNG (Portable Network Graphic) و گرافیك‌های برداری(Vector) هستند. بعضی از مشخصه‌های فایل گرافیك عبارت‌اند از:

شفافیت (transparency): این مشخصه به تصویر اجازه می‌دهد تا در درجات مختلف تیرگی از كدر گرفته تا شفافیت كامل قرار گیرد. فشردگی (compression): این مشخصه به تصویر اجازه می‌دهد كه با استفاده از الگوریتمی ریاضی، با گروهی از پیكسل‌ها به عنوان یك واحد مجزا برخورد كرده و در نتیجه در فایل‌های كوچكتری ذخیره شود. تنیدگی (Interlacing)  : این ویژگی به تصویر اجازه می‌دهد كه ابتدا با رسم سطرهای فرد و سپس بازگشت و رسم ردیف‌های زوج، نمایش داده شود و در نتیجه كاربر تصویر را سریع‌تر می‌بیند. تصویر متحرك (animation): تصویر متحرك با استفاده از تصاویر ثابت متوالی، تاثیر حركت را بوجود می‌آورد. تصاویر متحرك از نوع gif احتیاج به

نصب برنامه‌ای خاص بر روی مرورگر یا تغییر آن ندارند و تقریبا روی تمام دستگاه‌ها عمل می‌كنند. بارگذاری تدریجی (progressive loading) : بارگذاری تدریجی شبیه به تنیدگی است. چون در ابتدا فقط بخشی از تصویر را بارگذاری می‌كند، اما مبتنی بر ردیف‌های زوج و فرد نیست. این روش نیز به كاربر امكان می‌دهد كه تصویر را سریع‌تر ببیند. [2]

فرمت GIF

فرمت GIF در سال 1980 ایجاد و در اوایل 1990 از سوی طراحان وب به عنوان فرمت گرافیك برتر برای صفحات وب پذیرفته شد. فایل‌های GIF از الگوریتم فشرده‌سازی‌ استفاده می‌كنند(به منظور بارگذاری سریع، اندازه فایل‌های تصویری را كوچك می‌كند). فایل‌های GIF به 256 رنگ (8 بیت) محدود شده‌اند و از ویژگی‌های تنیدگی و شفافیت پشتیبانی می‌كنند. همچنین ممكن است بتوان با استفاده از فرمت GIF گرافیك‌های انیمیشنی نیز ایجاد كرد. تمام مرورگرها می‌توانند فایل‌های GIF را نشان دهند. مزایای GIF عبارت‌اند از:

بیشترین فرمت استفاده شده جلوه بهتر نمودارها پشتیبانی از شفافیت

فرمت JPEG

فایل‌های JPEG فشرده شده هستند، اما از رنگ‌های واقعی (24 بیتی( پشتیبانی می‌كنند و برای عكس‌هایی كه كیفیت تصاویر در آنها مساله مهمی تلقی می‌شود به فرمت‌های دیگر ترجیح داده می‌شوند. فرمت JPEG از یك بارگذاری تدریجی پشتیبانی می‌كند، كه یك عكس تقریبا فوری ایجاد و به مرور بقیه تصویر را بارگذاری می‌كند و به تدریج كیفیت آن را بالاتر می‌برد.

برخلاف GIF، فشردگی فایل‌های JPEG می‌تواند توسط طراح وب كنترل شود كه شامل سطوح مختلف كیفیت تصویر و اندازه فایل است. تمام مرورگرها می‌توانند فایل‌های JPEG را نمایش دهند. مزایای JPEG را می‌توان به در فهرست زیر خلاصه نمود:

نسبت فشرده‌سازی بالا، كه به معنای افزایش سرعت بارگذاری می‌باشد. ارایه كیفیت عالی برای عكس‌ها و تصاویر پیچیده پشتیبانی رنگ 24 بیتی

________________________________________ 2 ویراستار: در واقع فرمت PNG تنها برای وب ساخته‌ شده است. اصلی‌ترین دلیل عدم گسترش آن در سطح وسیع پشتیبانی نشدن آن توسط مرورگرهاست. اما به عنوان دلیلی دیگر، به جدید بودن آن نسبت به دیگر فرمت‌های موجود نیز می‌توان اشاره كرد.

1 ویراستار: در حالت كلی، در هر دو ویژگی "تنیدگی" و "بارگذاری تدریجی"، تصویر به شكل قطعات كوچك و به تدریج در سایت نمایش داده می‌شود و این كار تا انتها كه تمام تصویر بدرستی نمایش پیدا كند، ادامه می‌یابد. حالت دیگر این است كه در ابتدا تصویر با كیفیت نامطلوب نمایش داده شود سپس به مرور كیفیت آن تا رسیدن به سطح واقعی افزایش پیدا كند. این قابلیت به علت نیاز به نگهداری و ارسال اطلاعات اضافی به همراه تصویر باعث افزایش حجم تصویر و زمان انتقال آن می‌شود، اما به مرورگرها امكان تثبیت موقعیت تصاویر را می‌دهد كه باعث بهبود مشاهده می‌گردد. به علاوه، كاربران می‌توانند با مشاهده بخشی از یك تصویر در مورد Load شدن باقی آن تصمیم بگیرند.

فرمت PNG فرمت PNG نسبتاً جدید و به عنوان یك جایگزین برای فایل GIF معرفی شده است. یك فایل PNG رنگ‌های 24 بیتی، شفافیت و تنیدگی را پشتیبانی می‌كند و می‌تواند متن كوتاهی را به عنوان شرح محتویات عكس، برای استفاده از موتورهای جستجو در خود جای دهد. متاسفانه، اكثر مرورگر‌ها از PNG پشتیبانی نمی‌كنند و فقط یكی از آنها این كار را انجام می‌دهد و البته هنوز تمام مشخصه‌های آن را پشتیبانی نمی‌كند. اما این موضوع در آینده تغییر خواهد كرد. مزایای PNG به قرار زیر است: بر محدودیت رنگ 8 بیتی فایق آمده است. امكان استفاده از شرح متن تصویر را برای موتور جستجوگر فراهم می‌كند. از شفافیت پشتیبانی می‌كند. نمودارها را بهتر از JPEG نشان می‌دهد.

گرافیك‌های برداری (Vector) اكثر گرافیك‌های وب، تصاویر نقشه‌بیتی (bitmap) هستند و شامل شبكه‌ای از پیكسل‌های رنگی. تصاویر و توضیحات باید به عنوان گرافیك‌های برداری ایجاد شوند كه شامل شرح ریاضی هر عنصر است كه شكل خطوط و رنگ تصویر را ایجاد می‌كند. گرافیك‌های برداری با برنامه‌ای نظیر Adobe Illustrator و Macromedia Freehand ایجاد می‌شوند و منتخب هنرمندان گرافیك برای خلق تصاویر هستند. گرافیك‌های برداری باید به فرمت PNG ، JPEG یا GIF مبدل شوند تا روی صفحه وب بكار برده شوند.

كدام فرمت را باید بكار برد؟ طراحان وب بیشتر اوقات فرمت‌های GIF و JPEG را بكار می‌برند. اما چون معمولاً اندازه یك فایل GIF كوچك‌تر از اندازه یك فایل JPEG است، اكثر طراحان وب در پس‌زمینه‌ها، كادرها، قاب‌ها (frame) و دیگر اجزای گرافیكی، كه استفاده از رنگ 8 بیتی در آنها مناسب به نظر برسد، فرمت GIF را بكار می‌برند. بیشتر طراحان برای عكس‌ها و توصیفات، فرمت JPEG را بر می‌گزینند؛ چراكه فشردگی فایل كیفیت تصویری عكس را خدشه دار نمی‌كند. همانطور كه PNG توسط اكثر مرورگرهای وب پشتیبانی كامل می‌شود، احتمالاً برای عناصر غیر‌تصویری هم به عنوان جایگزینی برای GIF، از طرف طراحان وب انتخاب خواهد شد. با این وجود، GIF همچنان برای انیمیشن بكار برده خواهد شد.

نتیجه‌گیری فرمت‌های GIF و JPEG به طور جهانی پشتیبانی می‌شوند و طراح وب بسته، به كیفیت تصویر و محل اسفاده آن نوع فرمت مورد نظر را انتخاب می‌كند و هنوز زمان مناسب برای انتخاب فرمت PNG نرسیده است.

سیستم‌های پردازش موازی

شبکه  
سیستم عامل کاربردهاس مشترک گرافیک سه بعدی
 :

گرافیک سه بعدی در برنامه های کامپیوتری جدید کاربرد بسیاری دارد. استفاده که برنامه ها از گرافیک سه بعدی میکنند از بازیهای اینتراکتیو سه بعدی تا شبیه سازی و پزشکی و مصارف شغلی متفاوت است. محصولات پر کیفیت سه بعدی راه خودشان را به سمت فیلمها و صنعت و آموزش به خوبی پیدا کرده اند.

Real-time 3D :

همانگونه که قبلا تعریف شد گرافیک های سه بعدی بلادرنگ متحرک هستند و با کاربر فعل و انفعال دارند. یکی از اولین استفاده ها از گرافیک بلادرنگ سه بعدی شبیه سازی پرواز در امور نظامی بود.

هر چند امروزه شبیه سازهای پرواز به سرگرمی مشهوری برای مشتاقان خانگی تبدیل شده اند. تصویر 15-1 یک اسکرین شات از یک شبیه ساز پرواز معروف را نشان میدهد که از OpenGL برای رندر سه بعدی استفاده کرده است. برنامه ها برای گرافیک سه بعدی بر روی کامپیوترها تقریبا بیشمار هستند. شاید عمومی ترین استفاده از گرافیک کامپیوتری سه بعدی بازیهای رایانه ای باشند. امروزه به سختی میتوان کامپیوتری را یافت که نیاز به یک کارت گرافیک سه بعدی نداشته باشد. سه بعدی همیشه برای تجسمات علمی و برنامه های مهندسی معروف بوده است. رابط های گرافیکی نرم افزاری هم از سخت افزار سه بعدی استفاده فراوان میبرند. برای مثال ورژن جدید سیستم عامل Macintosh os x برای رندر کردن تمام پنجره ها و کنترل ها و جلوه های تصویری از OpenGL استفاده میکند.

۱گرافیک سه بعدی غیر همزمان Non-Real-Time :

برای برنامه هایی که از گرافیک سه بعدی بلادرنگ استفاده میکنند قانونی و.جود دارد. با دادن فرصت بیشتری برای پردازش تصاویر شما میتوانید گرافیک های سه بعدی با کیفیت بالاتری ایجاد نمایید. به طور مثال بعضی از نرم افزارهای مدل سازی از گرافیک سه بعدی بلادرنگ برای تقابل با هنرمند برای خلق محتوای مورد نظرش استفاده میکنند. سپس تصاویر به برنامه دیگری فرستاده میشوند (ray tracer) که تصاویر را رندر میکنند. رندر کردن یک فریم تنها برای انیمیشنی مانند داستان اسباب بازی به ساعتها زمان بر روی یک کامپیوتر سریع نیاز دارد. این پروسه رندر و ذخیره سازی صدها فریم یک انیمیشن را میسازد که بطور رشته متوالی قابل پخش مجدد میباشد. اگرچه پخش تصاویر انیمیشن ممکن است یک عمل بلادرنگ به نظر برسد اما اینطور نیست. چون آن اینتراکتیو نیست در نتیجه آن بلادرنگ نیست بلکه بیشتر یک سری تصاویر از پیش رندر شده میباشد.

 

نویسنده :pcyoungboy تاریخ ارسال : 1387/12/7 تعداد نظرات :  ()


         

دخترای شیطونو بلا

سایت تخصصی دانلود کرک نرم افزار

من بخون عاشقانه

اگه می خوای تفریح کنی بیا تو حال کن

برنامه های باحال

پدیده های ناشناخته

تخفیف ویژه

بهترین و جدیدترین مطالب كامپیوتر

مركز دانلود

دنیا را متفاوت احساس كنید

دعوت نامه اس ام اس رایگان و جیمیل و پرشین گیگ

بزرگترین گالری عکس بازیگران

طراحی حرفه ای قالب سایت و وبلاگ

دنیای رایانه,اینترنت, درآمد,بازی

اگه کلیک کنی خدای کامپیوتر می شی

√ مرجع تخصصی موبایل و کامپیوتر √

وبلاگ تخصصی دانشجویان آی تی

بهترین انیمیشن های دنیای حقیقی ومجازی

مرجع دانلود نرم افزار

دانلود بازی و گل و فیلم و کلیپ ورزشی


[cb:linkdaily_text] (-)


آرشیو لینكدونی

$$ ADVERTISEMENT $$


کپی برداری از مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

All Rights Reserved 2006 © by computer-world20

Template Design by COMPUTER-WORLD20 WWW.COMPUTER-WORLD20.COO.IR

Best Resolution 1024*768